24 luty 2015

Seks na nowe czasy | Newsweek Psychologia

Zimowe wydanie dodatku specjalnego do Newsweek – Psychologia zawiera obszerny materiał o tym, jak seksualność zmienia się wraz ze zmianami cywilizacyjnymi i czy Slow Sex może stanowić działającą alternatywę dla pośpiesznego rytmu życia, współczesnego człowieka.

 

SEKS NA NOWE CZASY

Rewolucja seksualna wchodzi w kolejną fazę zmian społecznych i świadomościowych. Nadeszła pora na SLOW SEX – idealne połączenie namiętności i poczucia bezpieczeństwa.

TEKST Marta Niedźwiecka

ILUSTRACJA Stanisław Gajewski

Polska była wtedy zajęta zupełnie innymi sprawami, ale w roku 1982 we Włoszech wydarzyło się coś wyjątkowego. Jak głosi legenda, Carlo Petrini został doprowadzony do ostateczności otwarciem baru McDonald’s naprzeciw Schodów Hiszpańskich w Rzymie. Uznając to za zbrodnię przeciw kulturze europejskiej, a szczególnie włoskiemu stylowi życia, założył organizację Slow Food. Instytucja ta od niemal trzech dekad dba o dziedzictwo kulinarne Europy, promując świadomą konsumpcję i powrót do korzeni w zakresie produkcji i przyrządzania żywności.

Sam Slow Movement stał się synonimem konstruktywnej kontestacji świata powszechnej konsumpcji. Kontestacji, która 30 lat temu nosiła znamiona utopii, a dziś nabiera cech alternatywnego stylu życia. Ruch spowolnienia nadal jest bardzo płodny i pączkuje wieloma kierunkami – od wspomnianego Slow Food, przez Slow Design, a nawet ostatnio, prosto z Japonii – Slow Jogging. Wszystkie proponują konkretne alternatywy wobec pospiesznego i byle jakiego życia. Na pytanie: być czy mieć? zwolennicy slow odpowiedzą: być!, wpisując się tym samym w głębokie przemiany towarzyszą¬ce ponowoczesnym społeczeństwom Zachodu. I od razu dopowiedzą, że nie chodzi im o przymusowe spowolnienie, ale odnalezienie właściwego tempa (wł. tempo giusto), które umożliwia harmonijne, szczęśliwe życie w łączności ze sobą, innymi ludźmi i naturą.

WYDAJNOŚĆ CZY PRZYJEMNOŚĆ

Kolejna odnoga ruchu – Slow Sex – wpisuje się w przemodelowanie paradygmatu ludzkiej seksualności, które powoli odbywa się także w Polsce. Jest następną fazą zmian społecznych i świadomościowych, zapoczątkowanych przez rewolucję seksualną. Z perspektywy ponad pół wieku wiemy już, że przyniosła nam ona równie wiele spektakularnych zwycięstw (uwolnienie żeńskiej seksualności, odłączenie seksu od reprodukcji), co wyzwań (powszechność pornografii, nieobecność zdrowych modeli seksualności, na których można by się opierać). Wiemy też, że niemożliwe i niewłaściwe jest postulowanie przywrócenia dawnych tabu i dawnego, opresyjnego wobec seksualności modelu. Jedynym rozwiązaniem jest poszukiwanie i testowanie świeżych idei, które pomogły¬by na nowo zrozumieć ludzką seksualność i porządkować ją według zasad adekwatnych do naszych czasów. Jedną z nich jest zasada przyjemności.

Odchodzący w przeszłość androcentryczny paradygmat był oparty m.in. na kategorii wydajności. To, że prze¬stał być atrakcyjny dla kobiet, nikogo chyba nie dziwi. Były w nim uprzedmiotowione i pozbawione praw do wyrażania siebie i czerpania satysfakcji z seksu. Jednak odejście od kategorii wydajności może być wielką szansą także dla mężczyzn. Aby to zrozumieć, prześledźmy, jak myślenie w kategorii przyjemności zmienia podejście do konkretnego problemu seksualnego.

Dla wielu mężczyzn dużym wyzwaniem jest fakt, że ich partnerki nie przeżywają orgazmów w czasie seksu. Przy czym seksem – w modelu performatywnym – jest penetracja penisem. Tymczasem około trzech czwartych populacji kobiet osiąga satysfakcję seksualną poprzez stymulację łechtaczki, nie przez penetrację. W dawnym modelu mężczyzna posiadał władzę nad aktem seksual¬nym. Jednak każde odstępstwo od normy – niewłaściwa wielkość penisa, problemy z erekcją – stanowiły impuls do wątpienia w siłę własnej męskości. Stary model nie dość, że nie pasuje do nowoczesnej wiedzy, to jeszcze obydwie strony zaangażowane w akt seksualny czyni zakładnikami norm. Tymczasem nowe postrzeganie ludzkiej seksualności zakłada, że seksem jest wiele innych aktywności, nie tylko penetracja. W tym ujęciu ludzie dysponują większą wolnością ekspresji, gdyż nie muszą potwierdzać swojej męskości lub kobiecości. Istotą sek¬su będzie więc autentyczne i intymne spotkanie ludzi, którzy świadomie decydują się na określone aktywności, mające sprawiać im seksualną rozkosz.

 

PODRÓŻ NA WSCHÓD

W ważnej dla propagowania idei książce „Pochwała po¬wolności” Carl Honore zapisuje się na warsztat tantryczny. Jest pełen obaw i niepewności, czy starohinduska sztuka miłości może poprawić jakość życia seksualnego. Po kilku dniach trwania warsztatu z ulgą przyznaje, że inspiracje orientalne mogą się okazać nad wyraz trafne. Czego więc uczy orientalna tantra czy też zachodni, ale mający wschodnią proweniencję Mindfulness? Przede wszystkim pomagają zmienić stosunek do własnego ciała i emocji, które ono przeżywa. Zro¬bimy tak, by zniwelować podział na uduchowiony i czysty umysł oraz grzeszne i brudne ciało. Bez przekroczenia tego dualizmu nigdy nie będziemy się cieszyć seksem pozbawionym poczucia winy, wstydu i elementów gry o władzę. Następnie poszukamy własnego tempa, zarówno w samym seksie, jak i w innych przyjemnościach, które zasilają nas i pomagają uczynić życie bardziej zmysłowym. Robimy to poprzez trening uważności i pogłębia¬nie świadomości, tak mocno obecne w kulturach orientu. To słynne „tu i teraz” pozwalające w pełni cieszyć się chwilą, którą właśnie przeżywamy. Nasz nowy, osobisty rytm życia seksualnego pozwala nam mocniej i głębiej odczuwać przyjemność w czasie zbliżenia, ale także powiększać zakres aktywności, które przynoszą rozkosz. Uczymy się być i doświadczać, zamiast osiągać i robić, czyli przekraczamy model seksualności oparty na wydajności i normie, zmierzając w stronę przyjemności i rozkoszy. Uczymy się zwracać uwagę na siebie i drugiego człowieka, na emocjonalny, fizyczny i energetyczny kontakt.

 

SIŁA RYTUAŁU

Slow Sex, podobnie jak Slow Food, docenia rytuały, gdyż wie, iż regularne wykonywanie zwykłych czynności, takie jak jedzenie czy seks, o ile nie wzbogacamy ich o dodatkowe znaczenia, prowadzi do rutyny znudzenia. Każdorazowe nadawanie sensów, celebracja są łatwiejsze w przypadku jedzenia – możemy spotykać się z przyjaciółmi, jedząc wykwintnie i pijąc dobre wino. W wypadku seksu musimy postarać się nieco bardziej ale możemy wykorzystać rytuały i medytacje zaczerpnięte z tantry. Tym bardziej że są one remedium nie tylko na nudę, lecz także na pośpiech i napięcie – kolejnych, niewidzialnych wrogów udanego seksu. Rytuały są ciekawą i wzbogacającą alternatywą pospiesznego i powierzchownego seksu, do którego przywykliśmy. To niespieszny seks rozbudowany w którym jest dość czasu, by naprawdę być w kontakcie z partnerem i nacieszyć się różnymi rodzajami bodźców od zmysłowych po erotyczne. To seksualne spotkanie kiedy orgazm schodzi na dalszy plan, ustępując satysfakcji z czucia i bycia. Rytuały umożliwiają urządzenie sobie własnego intymnego święta. Stwarzają przestrzeń do wyjątkowych aktów seksualnych niezależnie od związkowego stażu partnerów.

Żyjemy w czasach tak nowych dla ludzkiej seksualności, że wielokrotnie brakuje nam pomysłu, jak radzić sobie z rozdarciem pomiędzy pozorną wolnością a własnymi oczekiwaniami czy też presją mediów i kultury. Pomiędzy tym, jak wiele dosadnego i mało wartościowego seksu jest wokół nas, a jak niewiele mamy szans na przeżywanie czegoś poruszającego i satysfakcjonującego. Seks jest sztuką i potrzebuje zarówno czasu na ćwiczenia, odrobiny talentu, wiedzy, jak i sprzyjających warunków. Dzięki sztuce Slow Sex możemy przebudować postawę wobec seksu i seksualności z pożytkiem i przyjemnością dla samych siebie.

 

 

 

 

Udostępnij artykuł
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Wesprzyj O Zmierzchu na Patronite.

Twoja moneta zasila podkast oraz przynosi szczęście darczyńcy.

close-link
Newsletter