nav Created with Sketch.

Skąd się biorą dzieci?

Skąd się biorą dzieci?

Podcast dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, chcących pozytywnie i bez wstydu rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności, relacjach i dojrzewaniu.

Z radością mogę wam przedstawić owoc wspólnej pracy wielu osób – podkast edukacyjny o dojrzewaniu psychoseksualnym. Inicjatywa Judyty i Sebastiana z podkastu „Razem lepiej” spotkała się z entuzjazmem dziewiętnastu specjalistek od sex edu – edukatorek, psycholożek, seksuolożek, które w dziewiętnastu odcinkach dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ja jestem Czarnym Piotrusiem i tłumaczę w ostatnim odcinku po co to wszystko i na co ludziom komunikacja wokół seksu, ciała, seksualności.

W tym podcaście poznacie odpowiedzi na ponad 300 prawdziwych pytań zadawanych przez dzieci i nastolatków. Dowiecie się też jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu, menstruacji, seksie, relacjach. Jak w bezpiecznych warunkach dać im najcenniejszą rzecz – wiedzę. To obszerne źródło wiedzy dla tych dorosłych, którzy nie chcą delegować tej odpowiedzialności na kogoś innego albo czekać na powszechną edukację seksualną dzieci i młodzieży. Znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytania – jak dostosować wiedzę do wieku dziecka; jak radzić sobie z zagrożeniem treściami pornograficznymi; jak oswajać tematy związane z ciałem; co mówić, czego unikać – a także podstawowe informacje dotyczące dojrzewania psychoseksualnego i fizjologicznego.

Odcinków można słuchać na YT, paltformach podkastowych, Spotify oraz na stronie projektu, gdzie znajdziecie wszystkie szczegóły https://skadsiebioradzieci.edu.pl

Do czego nam edukacja seksualna?

Edukacja seksualna pomaga dorastać – dzięki wiedzy i normalizacji procesów przestajemy się obawiać tego, co się dzieje i wstydzić własnego ciała i pragnień. Dziecko/ nastolatek wyposażony w wiedzę i wsparcie pojmuje co się z nim/nią dzieje, gdy po raz pierwszy dostaje okresu, jest podniecony, zakochany, odrzucony. Co więcej – wie jak stawiać granice i gdzie przebiega rozróżnienie między dotykiem pożądanym, a niepożądanym. Potrafi o siebie zadbać i wie, jak prosić o pomoc.

Edukacja seksualna buduje bazę wiedzy i doświadczeń na całe życie. Pomaga tworzyć pozytywne wzorce i przekonania, właściwe podejście do własnego ciała i akceptację wobec innych osób. Uczy łączyć seksualność z emocjami, pokazuje znaczenie intymności w życiu dorosłych osób tak, by można było się w niej bezpiecznie odnaleźć w przyszłości. Instruuje jak chronić się przed nieplanowaną ciążą, infekcjami przenoszonymi drogą płciową, przemocą czy wykluczeniem na tle seksualnym, czyli sprzyja profilaktyce zdrowia i świadomego kształtowania własnej seksualności.

Edukacja seksualna oznacza większy dobrostan i bezpieczeństwo w dorosłości. Kraje, które szczycą się dobrze prowadzoną edukacja seksualną mają mniejszy odsetek przestępstw na tle seksualnym, późniejszy okres inicjacji nastolatków, mniej nieplanowanych ciąż i infekcji przenoszonych drogą płciową (w tym HIV), wyższe wskaźniki aprobaty dla seksualnego zróżnicowania.

Lista odcinków podkastu

 1. Jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności?
  Agnieszka Stein, Nowe wychowanie seksualne
 2. Jak rozmawiać o seksualności z dwulatkiem (i nie tylko)?
  Anna Moderska, Seksdobrywszystkim
 3. Jak rozmawiać o seksualności z trzylatkiem?
  Małgorzata Iwanek, Kultura Seksualna
 4. Jak rozmawiać o seksualności z czterolatkiem?
  Kasia Koczułap, Co z tym seksem?
 5. Jak rozmawiać o seksualności z pięciolatkiem?
  Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna, seksuolożka
 6. Jak rozmawiać o seksualności z sześciolatkiem?
  Aleksandra Żyrkowska, SWPS
 7. Jak rozmawiać o seksualności z siedmiolatkiem?
  Karolina Piotrowska, Mama Seksuolog
 8. Jak rozmawiać o seksualności z ośmiolatkiem?
  Aleksandra Plewka, Inicjatywa Sekspozytywna
 9. Jak rozmawiać o seksualności z dziewięciolatkiem?
  Marta Zielińska, Pani od WDŻ
 10. Jak rozmawiać o seksualności z dziesięciolatkiem?
  Marta Płonecka, Inicjatywa Sekspozytywna
 11. Jak rozmawiać o seksualności z jedenastolatkiem?
  Patrycja Wonatowska, Instytut Pozytywnej Seksualności
 12. Jak rozmawiać o seksualności z dwunastolatkiem?
  Magdalena Fritz, Rozmowy o seksie
 13. Jak rozmawiać o seksualności z trzynastolatkiem?
  Tosia, WDŻ dla zaawansowanych
 14. Jak rozmawiać o seksualności z czternastolatkiem?
  Sara Tylka, Psychosekslogicznie
 15. Jak rozmawiać o seksualności z piętnastolatkiem?
  Kamila Raczyńska – Chomyn, Dobre Ciało
 16. Jak rozmawiać o seksualności z szesnastolatkiem?
  Natalia Grubizna, Proseksualna
 17. Jak rozmawiać o seksualności z siedemnastolatkiem?
  Marlena Jaszczak, Intymistka
 18. Jak rozmawiać o seksualności z osiemnastolatkiem?
  Olga Madej, psycholog, seksuolog
 19. O emocjach i języku seksualności
  Marta Niedźwiecka, psycholożka, sex coach