20 luty 2023

Spokojnie, to tylko życie

Spokojnie, to tylko życie – podkast biolożki dr Joanny Podgórskiej i psycholożki Marty Niedźwieckiej dedykowany kluczowym tematom naszej egzystencji opowiedzianym z dwóch, uzupełniających się, perspektyw. Do czego zmusza nas biologia i gdzie jej nie przeskoczymy, gdzie zaś zaczyna się nasza wola i możliwość kształtowania naszego życia i świata wokół nas. Długie, nasączone wiedzą rozkminy z kroplą czarnego humoru Niedźwieckiej i zaraźliwego entuzjazmu Podgórskiej.

Spis lektur do każdego z odcinków znajdziecie na stronach:
https://www.joanpodgorska.com 
https://www.niedzwiecka.net

Epizod nr 1 Ból

Czy kolor włosów lub płeć będą determinowały nasze postrzeganie bólu? Czym się różni ból od cierpienia? Opowiadamy min. o nielukrowanym świecie, w którym ból i zdolność absorbowania go we właściwy sposób, jest warunkiem przetrwania i rozwoju, o psychologicznych i neurobiologicznych korelatach tego doświadczenia i o sensie, jaki można w nim odnaleźć.

Bibliografia:

  • Victor Frankl, W poszukiwaniu sensu
  • Kabat Zin, Życie, piękna katastrofa
  • Abdul-Ghaaliq Lalkhen, Ból. Mózg, opioidy i zagadki medycyny
  • Paul Bloom, Złoty środek
  • Lao Tzu, Tao Te Ching
  • O ośmiorakiej ścieżce Buddy można przeczytać min. w książce „Podążaj ścieżką Buddy” napisanej przez Dalajlamę
  • Robinson KC, Kemény LV, Fell GL, Hermann AL, Allouche J, Ding W, Yekkirala A, Hsiao JJ, Su MY, Theodosakis N, Kozak G, Takeuchi Y, Shen S, Berenyi A, Mao J, Woolf CJ, Fisher DE.  Reduced MC4R signaling alters nociceptive thresholds associated with red hair. Sci Adv. 2021 Apr 2;7(14): eabd1310.
  • Leknes S, Berna C, Lee MC, Snyder GD, Biele G, Tracey I.The importance of context: when relative relief renders pain pleasant. Pain. 2013 Mar;154(3):402-410.
    doi: 10.1016/j.pain.2012.11.018. Epub 2012 Dec 13. PMID: 23352758; PMCID: PMC3590449.
  • Zhang L, Losin EAR, Ashar YK, Koban L, Wager TD. Gender Biases in Estimation of Others’ Pain. J Pain. 2021 Sep;22(9):1048-1059.
    doi: 10.1016/j.jpain.2021.03.001. Epub 2021 Mar 5. PMID: 33684539; PMCID: PMC8827218.

Epizod nr 2 Przyjemność

Czy dużo radochy zawsze znaczy lepiej? Jakie są ciemne strony przyjemności i czy możliwe jest szczęście bez nieszczęścia? Opowiadamy min. o trzech mechanizmach powiązanych z działaniem układu nagrody, różnicach między zadowoleniem, a satysfakcją, kompulsjach i kulturze zorientowanej na specyficzny rodzaj przyjemności.

Epizod nr 3 Stres

Bez stresu nie ruszylibyśmy się z jaskini, ale to on jest odpowiedzialny za większość chorób cywilizacyjnych i kryzysów psychicznych. Opowiadamy min. o tym jaki sposób nasze ciała przezywają stres i jak łączy się to z naszą psychiką, o salutogenetycznym podejściu do tematu i o zebrach, które mają lepiej. Oraz o tym, że świat mógłby naśladować kobiece podejście do stresu.

Epizod nr 4 Odmienne stany świadomości

Odcinek, w którym wyraźnie słychać upodobanie autorek do podróży między strefami widzialnymi i niewidzialnymi. Opowiadamy min. o medytacji, psychodelikach, stanie przepływu, DMN, śnieniu, hipnozie i teorii umysłu. W tle psychologia transpersonalna i zakręty duchowości new age.

Epizod nr 5 Śmierć

Jeśli nigdy nie słyszeliści_łyście, żeby ktoś radował się opowiadając o śmierci i odchodzeniu, to posłuchajcie tego odcinka. Opowiadamy min. o przemianach w kulturowym doświadczeniu śmierci i tym jak zmodyfikowały one nasze przezywanie końca, o biologicznej śmierci komórek, różnych doświadczeniach śmierci i o limitach, które mamy wpisane w ciało. Jest o sztuce dobrego umierania oraz o lęku przed śmiercią, jako o lęku przed nieprzeżytym życiem.

Epizod nr 6 Starzenie

Starzenie się jest z pewnością jednym z najbardziej tabuizowanych tematów w naszej kulturze. Wszyscy starają się ominąć refleksję, że każdy z 4 tysięcy tygodni naszego życia przybliża nas do starości. Opowiadamy o tym, co nieuchronne, min. limit Hayflicka, starzeniu się komórek, cenie jaką przychodzi nam płacić za możliwość płodzenia potomstwa, ale też o tym, na co mamy wpływ, by nasza starość była ważnym i cennym etapem naszego życia.

Udostępnij artykuł
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Wesprzyj O Zmierzchu na Patronite.

Twoja moneta zasila podkast oraz przynosi szczęście darczyńcy.

close-link
Newsletter